sen

Zdrowy i spokojny sen sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu Twojego organizmu. Zapewnia dobre samopoczucie oraz regenerację mózgu i całego ciała. Jak zadbać o ten niezwykle ważny element życia? Poznaj nasze wskazówki!

Sen a zdrowie, czyli o czym warto wiedzieć?

Wielu ludzi z różnych powodów zapomina o przestrzeganiu zasad higieny snu, przez co nie jest w stanie zapewnić sobie odpowiedniej regeneracji umysłu i ciała. A to z kolei może mieć sporo negatywnych konsekwencji dla zdrowia.

Czy aktywność fizyczna ułatwia zasypianie?

Regularny wysiłek fizyczny jest wskazany w szczególności w przypadku osób, które mają pracę siedzącą. Ludziom funkcjonującym w takim trybie zaleca się wykonywanie w ciągu tygodnia przynajmniej trzech treningów po 30 minut. Istnieje wiele sposobów na wprowadzenie do swojego życia odrobiny ruchu – długie spacery, bieganie, tabata, interwały czy trening na siłowni lub sali fitness. Zmęczenie fizyczne redukuje poziom stresu, poprawia samopoczucie i ułatwia zasypianie. Jeśli brakuje Ci czasu, aby kilka razy w tygodniu pojawić się na siłowni, z powodzeniem możesz wykonywać ćwiczenia przed snem w swoim domowym zaciszu. W Internecie znajdziesz mnóstwo profesjonalnych poradników na temat treningów w domu.

Co jeść przed snem?

Istnieje szereg produktów, których spożywanie sprzyja bezproblemowemu zasypianiu. Nasz jadłospis ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego każdy, kto chce cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, powinien zadbać o zbilansowaną dietę zawierającą niezbędne dla człowieka makro- i mikroskładniki.

Jakie produkty warto jeść na lepszy sen?

  • Ryby – pieczony halibut lub tuńczyk to doskonała propozycja smacznej i zdrowej kolacji. Ryby zawierają dużą ilość witaminy B6, która może ułatwić Ci zasypianie.
  • Ryż – cechuje się wysokim indeksem glikemicznym, dzięki czemu będziesz w stanie przyspieszyć latencję snu.
  • Mleko – przed snem możesz wypić szklankę mleka lub przygotować na jego bazie zupę mleczną. W znanym doskonale w polskich domach białym napoju znajduje się tryptofan – aminokwas biorący udział w produkcji melatoniny, która znana jest powszechnie jako hormon snu.
  • Humus – pyszna i aromatyczna pasta z ciecierzycy to nie tylko cenne źródło białka, lecz również witaminy B6, dzięki czemu może być ona pomocna dla osób mających problem z zasypianiem.

Telefon a sen

Czy korzystanie ze smartfona może mieć coś wspólnego z zasypianiem? Otóż okazuje się, że całkiem sporo. Przeprowadzane na przestrzeni lat liczne badania naukowe udowodniły, że korzystanie z urządzeń elektronicznych zakłóca pracę szyszynki, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie melatoniny znanej również pod nazwą hormon snu. Specjaliści ze świata medycyny zalecają, aby dwie godziny przed planowanym położeniem się do łóżku zaprzestać korzystania ze sprzętu emitującego światło niebieskie.

promo-image