CROSFIT

Crossfit w ostatnich latach zyskuje na popularności. Obecnie zajęcia crossfitowe, sprzęty i specjalne przestrzenie do tego typu treningu można znaleźć w większości siłowni i klubów fitness. Jeśli chcesz zacząć przygodę z tą dyscypliną, polecamy w pierwszej kolejności zainteresować się… butami do crossfitu. Dlaczego? Bo jest to zupełnie inny typ obuwia niż noszony przez nas do biegu czy na lżejszy trening fitness. Jakie właściwości powinien mieć?

Czucie podłoża

Zacznijmy od tego, że trening crossfitowy ma bardzo wysoką intensywność, opiera się na dynamicznych ruchach i częstych zmianach pozycji. Wyskoki, podciąganie, burpees, przysiady ze sztangą, wykroki i wiele innych ćwiczeń zaczerpniętych z różnych dyscyplin i przeplatanych ze sobą… To wszystko sprawia, że nasze stopy mają przed sobą nie lada wyzwanie – muszą odnaleźć się na różnych płaszczyznach i w różnym położeniu. A więc buty z jednej strony powinny pomagać w tłumieniu wstrząsów, a z drugiej dawać doskonałe czucie podłoża. Buty do crossfitu są więc zwykle wyposażone w twardszą podeszwę, która na tyle zapobiega urazom, że nie potrzebuje dodatkowej amortyzacji w postaci pianek czy poduszek gazowych. Jest także bardziej odporna na ścieranie. Dzięki temu stopa jest zabezpieczona przed zbytnim obciążeniem, a jednocześnie zminimalizowane zostaje ryzyko złej oceny podłoża w trakcie treningu.

Przewiewność i stabilność

Intensywny trening powoduje oczywiście większą potliwość – zjawisko to nie omija także stóp. W czasie crossfitu jest jeszcze bardziej uciążliwe, szczególnie, że kolejne ruchy mogą powodować zwiększenie tarcia między wilgotną skórą a materiałem. No, chyba że wybierzesz odpowiednie obuwie. Na co zwrócić uwagę? Na to, aby buty były wykonane z przewiewnych materiałów, ale takich, które nie są zbyt miękkie. Złym rozwiązaniem będzie wybór obuwia ze zbyt elastycznej siateczki – stopa, która jest w ciągłym ruchu, powoduje naciąganie tworzywa, które dopasowuje się do ciała, a nie trzyma nogi na swoim miejscu. A właśnie stabilność jest głównym warunkiem komfortu w przypadku butów do crossfitu. Aby zminimalizować ryzyko kontuzji podczas treningu, twardej podeszwie musi towarzyszyć sztywna cholewka. Profesjonalne obuwie do crossfitu posiada zwykle pierwszą, przewiewną warstwę przylegającą lepiej do stopy i drugą, która usztywnia stopę. Mogą to być także elementy, na przykład z TPU wszyte w newralgicznych punktach.

Wysokość i rozmiar

Często mówi się o tym, że buty do crossfitu powinny być o około rozmiar większe od naszego standardowego rozmiaru, właśnie ze względu na dynamikę ćwiczeń i na to, że stopa w ich trakcie lubi puchnąć. Jednak nie ma na to jednej recepty. Warto znać rozmiarówkę producenta i wybrać taki rozmiar, który zostawia trochę przestrzeni wewnątrz buta, ale także ma system wiązań gwarantujący nam najlepsze trzymanie stopy. Ważna też jest wysokość butów. Buty do crossfitu są niższe niż zwyczajne buty treningowe – wynika to z potrzeby zostawienia większej przestrzeni dla kostki.
Krótko mówiąc: szukając butów do dynamicznych ćwiczeń crossfitowych, stawiaj na minimum amortyzacji, solidną podeszwę, stabilność, przewiewność i… kontrolowaną przestrzeń wewnątrz buta!

promo-image